Príznaky salmonelózy

Príznaky salmonelózy

Salmonelóza je ochorenie hnačkového typu spôsobené baktériou Salmonela. Tá sa do tela dostáva cez ústnu dutinu – prostredníctvom potravy, alebo napr. špinavých rúk. Nákaza salmonelózou sa prejavuje črevnými problémami.

Pre zdravých a silných jedincov by ale salmonelóza nemala byť nebezpečná. Ohrozené však môžu byť deti a starší ľudia, horšie sa totiž vyrovnávajú s veľkou stratou tekutín. Napriek tomu, že salmonelóza všeobecne nie je vážne ochorenie, by sa určite nemala podceňovať. V niektorých prípadoch je veľmi zákerná a v extrémnejších prípadoch sa môže skončiť aj smrťou. Pomerne nebezpečne znie fakt, že baktéria salmonela má schopnosť preniknúť do hlbších vrstiev sliznice, odkiaľ sa môže dostať do celého tela.

Príznaky salmonelózy sú hnačky, bolesti a kŕče v bruchu, pocitom na zvracanie, zvracaním, silnými horúčkami. V stolici sa zvykne objavovať krv, prípadne hnis či hlien.

Ďalším príznakom tohto ochorenia je dehydrátacia, ktorá je spôsobená veľkou stratou tekutín. Tá môže vyvolať halucinácie, pocit nepohody, nízky krvný tlak. Silnejšia dehydratácia môže vyústiť až do bezvedomia.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.