Príznaky mŕtvice

Príznaky mŕtvice

Mozgová mŕtvica je cievne ochorenie. Poškodzujú sa pri nej tepny, ktoré zaisťujú prekrvenie a výživu mozgu. Väčšinou ide o ischemickú príhodu spôsobenú tým, že sa mozgové tepny uzavrú trombom alebo embólom. Následne nastáva prerušenie prívodu krvi a kyslíku do niektorej oblasti mozgu.

Pred mozgovou mŕtvicou sa objavuje tzv. TIA – hroziaca mozgová mŕtvica. Je to prvý príznak mŕtvice. Zvykne sa objaviť pár dní alebo týždňov pred skutočnou mŕtvicou a je veľmi varovným príznakom. TIA trvá zvyčajne menej než 5 minút a je to „light“ verzia skutočnej mŕtvice. Najčastejšie príznaky mŕtvice majú neurologický charakter – ochrnutie, poruchy reči, vedomia, pamäti.

Mŕtvica môže byť smrteľná, pacient ale nemusí zomrieť ihneď – niekedy zostane po mŕtvici odkázaný dlhé roky na pomoc iných. Keď sa pacient dostane maximálne do 3 hodín od mŕtvice k neurológovi, vo väčšine prípadov je schopný mu úpmôcť a následky mŕtvice odstrániť. Laik môže mŕtvicu spoznať podľa štyroch príznakov.

1. Požiadajte dotyčného aby sa usmial. Nedokáže to.

2. Požiadajte dotyčného aby zdvihol obe ruky. Nedokáže to.

3. Požiadajte dotyčného aby povedal nejakú jednoduchú a súvislú vetu. Nedokáže to.

4.  Požiadajte dotyčného aby vyplazil jazyk. Nedokáže to. Môže byť skrútený, alebo s nim môže hýbať iba zo strany na stranu.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.