Príznaky menopauzy

Príznaky menopauzy

Menopauzou alebo výrazom klimaktérium nazývame obdobie v živote ženy, kedy dochádza ku vyhasnutie funkcie vaječníkov. Tieto výrazy však neznamenajú presne to isté. Ak by sme sa mali riadiť presnými definíciami, menopauza je posledným menštruačným krvácaním, ktoré nastáva zvyčajne medzi 49. až 51. rokom života ženy. Klimaktérium resp. prechod je obdobie, kedy vyhasína aktivita vaječníkov a dochádza tým k výrazným hormonálnym zmenám.

Len približne 20% žien má to šťastie, že sa u nich menopauza prejaví len ukončením menštruácie. Príznakmi obdobia pri prechode zvyknú bývať príznaky akútne klimakterického syndrómu. S nástupom menopauzy sú spojené aj dlhodobejšie riziká.

Menopauza má vegetatívne, organické a metabolické príznaky. Vegetatívne príznaky menopauzy neohrozujú život ženy. Patria sem tzv. vazomotorické stavy – návaly tepla, búšenie srdca, nočné potenie. Ďalšie príznaky sú nespavosť, poruchy pamäti, náladovosť.

Medzi organické príznaky patria zmeny hmotnosti, kožné a urogenitálne zmeny. Tie môžu viesť ku nepríjemným bolestiam pri pohlavnom styku či pri močení. Telo má tiež problém s ukladaním tukov, ktoré končia hlavne v dolnej časti tela.

Metabolické zmeny po menopauze môžu spôsobiť aterosklerózu a osteroporózu.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.