Príznaky lymskej boreliózy

Príznaky lymskej boreliózy

Lymská borelióza má 2 štádiá – skoré a neskoré. Typickým príznakom skorého štádia je červená škvrna erythema migrans na koži, ktorá sa objaví v okolí miesta, kde sa predtým pacientovi prisal kliešť. Škvrna má kruhový tvar, zväčšuje sa a má ohraničený okraj s bledými miestami uprostred. Škvrna má obvykle priemer viac ako 3 cm. Jej vytvorenie trvá niekoľko dní až niekoľko týždňov po prisatí kliešťa, nemusí sa teda prejaviť ihneď. Niekedy sa dokonca nemusí objaviť vôbec, zvykne ju mať ale približne 80% pacientov.

Inkubačná doba boreliózy je 1-2 týždne. Príznaky lymskej boreliózy sú taktiež horúčka, triaška, únava, svalová bolesť. Preto si ju môže pacient ľahko zmýliť s chrípkou. Práve kvôli takýmto omylom by ste nemali podceňovať ani navonok „neškodné“ príznaky a navštíviť svojho doktora.

Jedným z príznakov môže byť aj modročervený uzlík na ušnom laloku alebo bradavke, pri ktorom sa navyše zduria miestne uzliny. Jeho objavenie môže trvať týždne až mesiace. Tento príznak sa objavuje najmä u detských pacientov, nazýva sa boreliový lymfocytom.

Vážnejšie príznaky boreliózy sa môžu objaviť po 3 mesiacoch od nákazy kliešťom – ide o postihnutia nervového, kardiovaskulárneho a kĺbového systému.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.