Príznaky kliešťovej encefalitídy

Príznaky kliešťovej encefalitídy

Kliešťová encefalitída je pomerne vážne ochorenie, ktoré sa už neraz skončilo aj smrťou. Napriek tomu, že existujú účinné vakcíny proti encefalitíde, mnoho slovákov túto chorobu podceňuje a nezaočkuje sa. Pokiaľ sa teda nezaočkujete, je dobré ak poznáte aspoň príznaky tejto choroby. Čím skôr ich odhalíte, tým lepšie pre Vás.

Kliešť dokáže na človeka preniesť nepríjemné vírusy, parazity či baktérie. Najvážnejšie ochorenie, ktoré môže kliesť človeku spôsobiť, je borelióza a kliešťová encefalitída. Kliešťová encefalitída je zákerné ochorenie, ktorého príznaky postupne gradujú. Prvé príznaky pociťuje pacient väčšinou do 1-2 týždňov po nakazení, môže to ale trvať aj mesiac.

Encefalitída má dvojfázový priebeh. Po uplynutí inkubačnej doby začína prvé štádium, kde príznaky encefalitídy pripomínajú ľahkú chrípku. Príznakmi prvého štádia je zvýšená teplota, únava, bolesť hlavy, nevoľnosť, svalové bolesti. Po niekoľkých dní ale príznaky prestanú a pacient má pocit že vyzdravel, môže si myslieť že iba prekonal slabšiu chrípku.

Po 7-14 dňoch však toto ochorenie vo väčšine prípadov prechádza do druhej fázy. U 30% pacientov postihnutých kliešťovou encefalitídou sa však prvá fáza nikdy neobjaví a rovno sa začnú prejavovať príznaky druhého štádia. Tie sú už oveľa vžnejšie. Silné bolesti hlavy, horúčka, nevoľnosť, zvracanie, zápal mozgu. Môže sa k tomu pridať aj svetloplachosť, triaška, kŕče, poruchy zraku – to všetko môže byť spôsobené poškodením nervového systému. Tieto nepríjemné príznaky sa prejavujú až 2-3 týždne, po tejto dobe sa stav obvykle zlepší. Pokiaľ liečba kliešťovej encefalitídy neprebieha správne, môže na človeku zanechať trvalé následky.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.