Príznaky HIV infekcie a AIDS

Príznaky HIV infekcie a AIDS

Na začiatku článku by som rád upresnil pojmy HIV a AIDS. HIV je vírus, ktorý spôsobuje silné znižovanie obranyschopnosti organizmu. Poznáme 2 typy vírusu HIV. Vírus HIV-1 sa vyskytuje v strede Afriky a na zvyšku sveta, vírus HIV-2 sa vyskytuje v západnej časti Afriky.

AIDS je syndróm, ku ktorému dochádza v poslednom štádiu po nakazení HIV infekciou. U pacientov s AIDS sa objavia veľmi silné prejavy HIV infekcie – nádorové choroby a ďalšie vážne fyzické problémy. HIV sa „pretransformuje“ do AIDS zvyčajne do 4-12 rokov.

Aké sú teda príznaky HIV infekcie?

V prvom štádiu infekcie nemá postihnutý žiadne príznaky – trvá to zhruba 3 mesiace a toto štádium je teda bezpríznakové a dotyčný preto nemôže mať ani potuchy o tom, že sa nakazil infekciou HIV. Po 3 mesiacoch sa ale objaví veľa príznakov naraz – príznaky ako pri klasickej chrípke, nepríjemné bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalov, slabosť, teplota, problémy s trávením, zväčšenie lymfatických uzlín. V druhom štádiu sa teda dá potvrdiť diagnóza podľa vzoriek krvi. Toto štádium opäť trvá približne 3 mesiace.

Zaujímavé je, že po tomto štádiu opäť nasleduje bezpríznakové štádium. Tentokrát trvá aj niekoľko rokov. Jeden zriedkavý príznak tu ale je – postihnutému sa môžu zväčšovať lymfatické uzliny.

Potom nasleduje štvrté štádium. Pacient chudne, má hnačky, zvýšenú teplotu. Vplyvom oslabenej imunity môže ľahko dostať rôzne nepríjemné vírusové infekcie.

Štvrté štádium sa stupňuje až úplne prejde do piateho štádia – AIDS.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.