Príznaky hepatitídy

Príznaky hepatitídy

Hepatitída resp. hepatitis je zápalové ochorenie pečene spôsobené vírusom. Hepatitída je v niektorých zdrojoch chybne označovaná ako žltačka. V skutočnosti je však žltačka iba jedným z viacerých príznakov hepatitídy.

Žltačkou označujeme stav, kedy sa koža zafarbí na žlto, kým hepatitída je zápal pečene spôsobený či už infekčnými, alebo neinfekčnými vplyvmi. Pečeňových infekčných ochorení je veľa, dnes poznáme všeobecne 5 uznávaných infekčných typov hepatitídy – A, B, C, D, a E. Niektoré zdroje môžu spomínať aj hepatitídu G, tá je však neškodná, dokonca niekedy prospešná – brzdí rozvoj infekcie HIV, čím zabraňuje vzniku choroby AIDS.

Príznakov hepatitídy je pomerne dosť. Niektoré sprevádzajú chorobu už od začiatku, iné sa prejavia neskôr. Záleží to však od viacerých faktorov, pri každom type hepatitídy sú príznaky odlišné, napríklad pri hepatitíde C je na začiatku bezpríznakové obdobie a preto jej prítomnosť ani nezistíte.

Príznaky sú však podobné ako pri chrípke, objaví sa zvýšená teplota, svalová a kĺbová bolesť, nevoľnosť, nechuť do jedla, hnačky. Niekedy sa objaví aj spomínaná žltačka. Príznaky väčšinou po krátkej dobe zmiznú, napriek tomu je toto ochorenie vážne a určite by ste mali v prípade podozrenia na hepatitídu navštíviť svojho lekára.

Určite si pozrite:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Príznaky hepatitídy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.