Príznaky celiakie

Príznaky celiakie

Celiakia je nevyliečiteľná choroba podmienená vrodenými genetickými danosťami. Postihuje každého, kto trpí neznášanlivosťou lepku, ktorý sa nachádza v rôznych obilninách. Celiakia sa prejavuje netypickým postihnutím sliznice tenkého čreva.

Do dnešnej doby neboli vyvinuté žiadne prípravky ani liečebné postupy, vďaka ktorým by sa dalo celiakiu vyliečiť, alebo ju aspoň dočasne potlačiť. Preto si ľudia postihnutí celiakiou musia vystačiť s bezlepkovým diétnym režimom, vďaka ktorému môžu žiť plnohodnotným životom.

Vplyvom poškodenia sliznice tenkého čreva zanikajú v tráviacom systéme všetky klky i mikroklky. To spôsobuje obmedzenie vstrebávania všetkých živín a dôležitých látok – bielkoviny, tuky, vitamíny, železo, vápnik, minerálne látky. To následne spôsobí vyčerpanie imunitného systému a začína vznik tzv. celiakálnej sprue.

Príznaky celiakie sú rôzne. Výrazne sa odlišuje aj detská celiakia od celiakie dospelých. Príznakmi detskej celiakie sú hnačky, problémy s chrupom, poruchy sústredenia. Dospelí jedinci s celiakiou trpia bolesťami brucha, bolesťami kostí, zápalom tenkého čreva, silnou únavou, hnačkami, anémiou atď.

Určite si pozrite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.