Príznaky bulímie

Príznaky bulímie

Bulímia je mentálna choroba, ktorá sa prejavuje záchvatmi prejedania sa, po ktorých si pacient schválne vyvolá zvracanie. Pacienti s bulímiou sú posadnutí strážením svojej telesnej hmotnosti. O vážnosti choroby svedčí fakt, že môže dôjsť k trvalým zdravotným problémom. Pacienti s bulímiou často i hladujú, užívajú preháňadlá a prostriedky na odvodnenie (diuretiká).

Bulímia sa zvykne vyskytovať vo veku 15-30 rokov, v podstate sa ale môže objaviť kedykoľvek. Napriek tomu že je to skôr ženská choroba, môžu ňou trpieť i muži – približne 5% pacientov s bulímiou tvorí práve mužské pohlavie. Bulímia je teda hlavným problémom najmä u dospievajúcich dievčat – podľa výskumov približne 4% dievčat vo veku 14 rokov skúšalo vyvolať zvracanie kvôli strachu z nadváhy, 2% to dokonca robí pravidelne. Hladovky a výdaj energie (cvičenie) sú medzi dospievajúcimi dievčatami bežné.

Príznaky bulímie sú obrovský strach z nadváhy, poškodené vnímanie svojej telesnej váhy či tvaru tela, trvalé chudnutie, užívanie preháňadiel, nadmerné cvičenie, vyhýbanie sa spoločnosti, časté únavy a závrate, úzkostné stavy a depresie. Bulímia sa môže prejaviť aj vynechaním menštruácie.

Určite si pozrite:

  • Príznaky anorexie Mentálna anorexia je duševná choroba, ktorá postihuje hlavne […]
  • Príznaky úpalu Hlavne v lete pri vysokých teplotách vzduchu môžete veľmi ľahko […]
  • Príznaky nádchy Nádcha je zápal nosnej sliznice. Prejavuje sa pocitom plného […]
  • Príznaky depresie Depresia je príliš často skloňovaný výraz, pričom paradoxne je […]
  • Príznaky celiakie Celiakia je nevyliečiteľná choroba podmienená vrodenými […]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.