Príznaky anorexie

Príznaky anorexie

Mentálna anorexia je duševná choroba, ktorá postihuje hlavne ženy, vo väčšine prípadov v mladom veku. Tieto ženy si myslia že majú nadváhu, napriek tomu že sú štíhle a odmietajú potravu. Anorexia je vážna porucha príjmu potravy a môže mať následky na zdraví človeka.

Anorexia sa začína zvyčajne v nižšom veku (14-18 rokov), ale môže sa kľudne vyskytnúť aj neskôr. Anorexiou v zriedkavých prípadoch môžu trpieť i muži. Môže byť vyvolaná ako následok nepríjemnej udalosti – rozchod s partnerom, rozvod rodičov, problémy v škole atď.

Pacienti s anorexiou sa snažia umýselne znížiť svoju hmotnosť – obmedzovaním stravy, vracaním po jedle, cvičením a celkovo väčšou spotrebou energie. Časté je aj používanie liekov ako napr. anorektiká ovplyvňujúce činnosť mozgu (človek má pocit sýtosti). Práve kvôli týmto prejavom môže mať anorexia fatálne následky.

Takže, klasickým príznakom anorexie je zníženie hmotnosti minimálne o 15% a výška BMI indexu nižšia ako 17,5. Pacient má skreslené predstavy o svojom tele, nastávajú poruchy sústredenia a spánku, u žien môže nastať strata menštruácie, anorexia môže ovplyvniť potenciu. Pacienti s anorexiou majú často pocity úzkosti a osamelosti, čo môže prerásť až do samovražedných sklonov, prípadne ku sebapoškodzovaniu.

Určite si pozrite:

Skúsenosti a názory:
Názor na “Príznaky anorexie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.